ASO Danışmanlığı

Mobile Fransız kalmayın. İşi uzmanına bırakın. ASO hizmetlerimiz sayesinde fark edilerek hem kullanıcı sayınızı, hem de cironuzu artırmaya hemen başlayın.

ASO Danışmanlığı

ASO, yani “app store optimization”, App Store’lardaki mobil uygulamaların görünürlüğünü iyileştirmek amacıyla yapılan uygulamalara verilen isimdir. Web siteleri için arama motoru optimizasyonu nasıl önemliyse, mobil uygulamalar için de ASO çalışmaları aynı derecede önemlidir. Tıpkı web sitelerindeki gibi, mobil uygulamaların title ve açıklama bölümlerinde kullandığınız keywordler, sıralamalara ciddi şekilde etki ediyor. Uygulamanızla ilgili olarak insanların en çok aradığı keywordlere yer vermeniz sıralamalarda sizi üst sıralar taşır. ASO stratejilerinin belirlenmesi konusunda tabii ki biz devreye giriyoruz.

App Store Optimizasyonunun Önemi

Yapılan araştırmalara göre App Store kullanıcılarının %63’ü bir uygulamayı direkt olarak isim ile aramak yerine basit keywordler kullanarak, App Store içerisinde gezinerek ya da uygulama araştırarak indirmeye karar veriyor. ASO hizmeti alarak, bu kullanıcılardan önemli bir bölümüne erişerek uygulamanızın indirilme ve satın alınma oranlarını artırmanız mümkün oluyor.

App Store Optimizasyonu yaparken ilk önce rakip uygulamara göz atmak gerekir. Uygulamaların arayüzlerini, kullanım kolaylığını incelemek oldukça faydalı olacaktır. Mobil uygulamalar arasında çok ciddi bir rekabet olduğu su götürmez bir gerçek. Gerçekten kullanıcıların kolay kullanabildiği kaliteli bir uygulama geliştirmek burada en önemli unsur.

Bir mobil uygulamanın indirilme miktarını etkileyen en önemli faktörleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uygulamanın başlığı
  • İkonu
  • Açıklaması
  • Uygulama içerisinden alınmış olan ekran görüntüleri
  • Kullanıcı yorumları ve verdikleri puanlar
  • Uygulamanın kullanım videosu
  • Kullanılan anahtar kelimeler
  • Uygulamanın megabyte cinsinden kapladığı alan

App Store Optimizasyonunda Title Seçimi

Uygulamanıza vereceğiniz başlık tıpkı arama motoru optimizasyonunda olduğu gibi kullanıcılara uygulamanız hakkında ilk izlenimi veriyor. Bu sebeple uygulamanıza uygun anahtar kelimelerin belirlenerek başlık içerisinde kullanılmasına oldukça önem veriyoruz. İyi optimize edilmiş bir başlık, gösterim oranlarınızın artmasını sağlayacaktır.

Uygulama İkonu

Başlıktan sonra en çok ilgi çeken detay uygulamanızın ikonu oluyor. Eğer bilinen bir marka adına geliştirilmiş bir uygulama değilse, kullanılan ikonun ilgi çekici olması büyük önem taşıyor. Örneğin bir oyun uygulaması geliştirdiyseniz, dikkat çekici ve göz alıcı renkler ve semboller kullanmak işe yarayacaktır. Bu doğrultuda uygulamanızın cinsine göre ikon önerilerini size sunuyoruz.

Uygulama Açıklaması

Uygulama hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı açıklama bölümü yine oldukça önemli. Burada kullanabileceğiniz karakter sayısı ne yazık ki limitli olduğu için üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Arama hacimlerine göre kullanılması gereken keywordler tarafımızca belirlenip metnin optimizasyonunda kullanılıyor.

Kullanıcı Puanları ve Yorumları

Kullanıcıların en çok dikkat ettiği alanlardan bir tanesi diğer kullanıcıların yaptıkları yorumlar ve puanlamalar. Uygulamanıza organik yollardan kullanıcı yorumu yaptırabilmek ve yüksek puanlar almalarını sağlayabilmek adına çalışmalar yapıyoruz.

Sosyal Medya

Uygulamanızın sosyal medya platformlarında paylaşılması ve kullanıcılar tarafından etkileşim alması yine indirilme oranlarını gözle görülür bir şekilde yükseltebiliyor. Uygulamanızın içeriği ile bağlantılı olarak sosyal medya platformlarında paylaşılması için stratejiler belirliyor ve uyguluyoruz.

Uygulama Güncellemeleri

Uygulamaları kullanıcı yorumlarına göre düzenli olarak güncellemek ve geliştirmek, uygulamanızı indiren insanların bu işe önem verdiğinizi düşünmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak güncellemeler yapmak, uygulamanın indirildikten sonra gözden çıkarılma süresini uzatacaktır. Uygulamanız ne kadar çok insan tarafından kullanılırsa o oranda yukarı çıkacaktır. Size uygulamalarınızın güncellemeleri konusunda düzenli olarak önerilerimizi belirtiyoruz.

Tüm bu önerilerin uygulanması uzman bir ekip tarafından yapıldığında çok hızlı, doğru ve etkili sonuç alabilmek mümkün. SEM SEO Paketleri olarak mobilde de yanınızda olmaya ve işlerinizi büyütürken uzmanlığımızla sizi desteklemeye hazırız. Detaylı bilgi için hemen bizi arayın.